Saturday, July 18, 2009

Teine katse mähkmetega

we like the cloth diapers!
Me oleme nüüd kolm nädalat igapäevaselt kasutanud uut tüüpi õmmeldud mähkmeid (esimest katsetust näeb siit), mis said valmis vaid mõni päev enne Singapurist lahkumist.
Tegu on selle õpetuse järgi õmmeldud kahepoolsete flanellmähkmetega, mille sisuks kasutan ma 80x80 cm ühekordset marlimähet + 40x40 flanellmähet. Ümber käivad villapüksid.
Esialgu ma toppisin mähkmesisud sisse, aga see on päris ebamugav ja külgedelt kippus lekkima. Nüüd ma lihtsalt voldin sisu kokku ja kasutan neid õmmelduid välise mähkmena - mis kogu kupatust paigal hoiavad. Õhtupoolikutel, kui on oodata paksemat kraami, on mähkmes ka spets paber, mis hoiab kaka oma pinnal ja läbi läheb vaid vedelik.
Mida ma võin öelda selle juhise kohta:
a) juhend on lihtsalt mõistetav
b) mähkmeid on kerge õmmelda - ühe mähkme kangale joonistamine, väljalõikamine ja õmblemine võtab kokku ca 30 minutit (võtsin aega, tulemused jäid 26-29 minuti vahele)
c) mähe sobib lastele 0-24 kuud (vähemalt) - väikse tita puhul volditakse ülemine serv alla.
d) kui kumm on korralikult õmmeldud (nii umbes 3 puhul sai nõks liiga lõdvalt), siis ta hoiab väga hästi ümber jalgade
e) neid mähkmeid võib õmmelda väga vähese raha eest, kui leiad kaltsukatest flanellist riideid, millest need välja lõigata saab (minul kahjuks seda varianti polnud, seega tuli mul kulu kokku ca 700 krooni - 12 mähet) ja keegi tuttav/sugulane/vanem on hoidnud alles marli- ja flanellmähkmed sisude jaoks (neid leiab ka kaltsukatest, olen näinud)
f) suviste heade kuivatusilmadega piisab 3kuusele ca 10 mähet + sisu (talveks, niiskeks sügiseks ja kevadeks varuks neid rohkem)
homemade cloth diapers
Märjad (ainult pissised) mähkmed panen ma kohe likku, ning õhtul pesen õrna loodusliku pesuvahendiga, kuivatan päikese käes (päikseta ilmselt laseks triikrauaga üle). Kakased mähkmed lähevad samuti kohe eraldi pange, kuhu olen lisanud kõvasti soodat (see aitab mustuse kinnitumise vastu, suurema laadungi kohal panen soodat otse plekile), pesen neid pesumasinas tavalise pesuga koos - kui mähkme sisemine pool on plekiline, siis pleegitan seda päikse käes - esialgu on mul kõik mähkmed ikka veel lumivalged seest poolt.

This post is about cloth diapering, there's plenty of information in English on the web so I'm not translating it.

4 comments:

Erru said...

Tekitasid minus isu jälle mähkmeid õmblema hakata. Selle lõike otsa komistasin ma ka juba mõnda aega tagasi. Tegelikult oli mul plaan juba esimesele lapsele sinu poolt esimesena katsetatud Ottobre mähkmeid õmmelda, kuid mõtteks see asi jäigi ning voltisime aga rõõmsalt marlisid villapükste sisse. Teise lapsega oli nüüd ka kindel plaan ise õmmelda, kuid siiani pole ma jälle mõttest kaugemale jõudnud. Päeval voldime marlisid, õues käime poest ostetud moodsate riidemähkmetega ning öösel magab plika pabermähkmetega. Kuna aga tunnustatud ökomähkmed kipuvad peale igat uuendust ühe viletsamateks muutuma, siis mulle tundub, et targem oleks ka öösiti riidemähkmete peale minna ning tuleks see õmblemine ikka ise ette võtta. Seda enam, et lasin endale Soomest neist moodsaid mähkmekangaid natuke tuua. Elame-näeme. Aga väga tore kuulda, et ka siinmail keegi ikkagi mähkmete õmblemisega tegeleb :)

Liis said...

Mind rõõmustab alati, kui näen, et jälle üks õnnelik tita ei pea elama kilesse mähitult:) Tasub uurida ka varajast pissitamist - sellega võib suuresti vähendada eelkõige kakaste mähkmete hulka (vt. elimination communication).

Erru said...

Teame-teame. Mõlemad lapsed on meil sünnist saati potitatud. Esimene küll palju edukamalt, aga me ikkagi siiani üritame teisega ka :)

Liis said...

Minu kommentaar oli suunatud eelkõige Ingridile. Sind, Erru, olen pisspott-listis märganud :)